pneuservis - autoservis

Životnost pneumatik

22.05.2014 15:09

Životnost pneumatik

   Životnost pneumatik až 10 let při správném skladování...

Poslední dobou se často hovoří o kódu DOT označujícím stáří pneumatiky. Především díky médiím tak může být tento údaj pro zákazníka důležitým (někdy i rozhodujícím) parametrem při výběru nových pneumatik. Ano, pneumatiky stárnou, ale pokud přijde do prodejny zákazník ovlivněný mediální masáží, s tím, že chce maximálně několik měsíců staré pneu, je potřeba mu vysvětlit některá fakta.

Výrobci pneumatik udávají, že pneumatika si zachovává své původní technické vlastnosti po dobu minimálně pěti let, pokud není užívána v provozu a je správně skladována. Doporučená celková životnost (technická životnost) je maximálně 10 let. Doporučuje se tedy, aby se pneumatiky prodávaly jako nové, pokud jejich stáří nepřesáhne 5 let, protože při správném skladování zestárnou jen nepatrně. Pneumatiky starší více než 10 let mohou být používány jen v případě, že byly dříve provozovány na vozidle, ale neměly by být používány v případě, že byly tak dlouho pouze skladovány.

 

Stáří pneumatik a správné skladování 

Není to tak dávno, kdy situace byla opačná a zákazníci žádali spíše starší pneumatiky, protože se tradovalo, že starší dobře skladovaná pneu je tvrdší a tedy déle vydrží, než pneumatika nová. Dříve se také vlastnosti pneumatik měnily rychleji než dnes, což je dáno modernizací směsí, kterými se výrobci snaží efekt stárnutí potlačovat. Pneumatiky by se měly skladovat v suchém temném prostředí při teplotách pod 35 oC nebo lépe pod 25 oC. Pneumatiky by neměly být vystaveny slunečnímu světlu a neměly by přijít do styku s oleji, tuky, laky nebo pohonnými hmotami.

  Dnešní moderní osobní nebo motocyklové pneumatiky obvykle dosáhnou mezního stupně opotřebení dávno před hranicí   stáří. Tyto pneumatiky jsou konstruovány tak, aby si své vlastnosti zachovaly po celou dobu používání.

Zdroj: Tyres&Equipment 4/2012, Rychloservis Pneuservis 1/2008

Vyhledávání

Kontakt

Auto-pneu centrum Pneu Krejčí
Kozinova 140
Moravské Budějovice

Provozní doba:
Po-Pá: 9.00-12.00 13.00-17.00
Telefon:
603 522 432